POMAGANIE MAMY we krwi

Krew.  Wiele mitów mówi, że da się ją samodzielnie wytworzyć. Pomimo ogromnego postępu medycyny, nie istnieje substancja, która mogłaby ją w pełni zastąpić. Oddając krew zostajesz cichym bohaterem. Osoba, która ją otrzymuje nie zna twojej tożsamości a mimo to pomagasz osobie, która może być czyimś ojcem, matką, dziadkiem lub przyjacielem.

Wbrew powszechnym mitom przekazywanie krwi do banków krwiodawstwa jest całkowicie bezpieczne.  Jest ona potrzebna w wielu sytuacjach m.in. dla poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, przy wielu operacjach, przeszczepach narządów oraz transfuzji dla osób chorych na anemie, którzy potrzebują jej do zwiększenia poziomu żelaza. 

Podczas jej oddawania nie masz możliwości zarażenia się AIDS, ponieważ każdy używany sprzęt jest jednorazowego użytku.

Osoba oddająca krewi musi mieścić się w przedzialewiekowym od 18 do 65 lat a waga nie może być mniejsza niż 50 kg. Dawca musi być zdrowy. W dni pobierania krwi musi być po lekkim beztłuszczowym posiłku i posiadać przy sobie dowód osobisty.

Jedna osoba oddająca krew statystycznie ratuje trzy inne. Nigdy nie wiesz, czy to Ty lub twoi bliscy kiedyś nie będziecie potrzebować pomocy. Każdy krwiodawca po pobraniu uzyskuje czekoladę a osoby pracujące usprawiedliwione zaświadczenie o dniu wolnym od pracy. Co więcej po badaniach laboratoryjnych, które potwierdzają, że możesz być dawcą, otrzymujesz dokumenty informujące o twoim stanie zdrowia oraz wiele zniżek m.in. w komunikacji miejskiej. Ważną zaletą jest również fakt, że jesteś świadomy swojej grupy krwi oraz faktu, że w jeden dzień możesz przyczynić się do pomocy osobom w potrzebie.

CZEŚĆ!

Zapisz się do newslettera i bądź na biężąco z projektami, nowymi postami i filmami

Regularnie co piątek o 17!

1. Jedna jednostka krwi może uratować życie nawet trzem osobom

2.Oddawanie krwi nie zmniejsza twojej siły

3. W centrach krwi najczęściej brakuje krwi 0 i B

4. Krew stanowi około 7 % całego ciała

5. Nowo narodzone dziecko ma w swoim ciele około 1 filiżanki krwi

6. Oddawanie krwi nie powoduje ani spadku, ani wzrostu masy ciała

Oddaliście już krew? Jak wam się podobał post?